Konya'nın Çiçekçileri

Konya Çiçekçi Konya çiçekçileri için işi olan herhangi birinden kötü bir tek cümle duymak neredeyse imkansızdır. Her ilin kendisine göre iş yapma zorlukları bulunmaktadır ve diğer meslek grupları gibi çiçekçiler de bu zorluklardan paylarına düşeni almaktadır. Peki bu zorluklara karşı işini düzgün yapmaya gayret esnafa karşı yapma ihtimali olan ufak tefek hatalara karşı neden anlayışlı davranılıyor hiç düşündünüz mü?

Öncelik tabii ki insanın devreye girdiği her işte olacağı gibi beklenmedik aksiliklerin devreye girme ihtimalidir öncelikle. Bunun farkında olan herkes işini iyi yapma gayreti içinde olan başka birine karşı zaten toleranslı davranır ancak söz konusu Konya ise şehrin genel sükunetinin altında yatan başka nedenlerden bahsedebiliriz. Konya Mevlana ile ilişkilendirilmesi sebepli kentin üzerindeki bu felsefeyle de bilinmektedir. Mevlana'nın tasavvufu, sırf mistik ve idealist bir tasavvuf olmayıp ferdiyetten ve ferdi ihtiraslardan tamamıyla sıyrılmaktır.

Halka, topluluğa yayılmak sureti ile tecelli eden ve sosyal hayatta hudutsuz bir sevgi, insanî bir görüş ve mutlak bir birlik halindeğin altın çizmektedir. Güzele ve iyiye doğru bir gidiş, insanî bir terbiye halinde tezahür eden ve böylece de realitede amelî karaktere sahip olan bir tasavvuf olarak bilinmektedir. Bu felsefenin en başkenti olarak bilinen Konya'nın insanını etkilediği gibi bu etki de yapılan ve yapılacak işlerde çıkacak herhangi bir sorunda yaklaşımlarda kendini göstermektedir.

Buradan hareketle basit bir örnek verecek olursak istediği ve görmeyi umduğu aranjmanı karşısında bulamadığı zaman konu hakkındaki şikayetini dik başlı ve sert bir tavır yerine insan sevgisi temelli düşünceden hareketle daha yumuşak ve almayışlı bir şekilde konunun muhatabı çiçekçiye iletmektedir. Böyle bir hareket asla ve asla bir şey kaybettirmeyeceği gibi çiçekçi başta olmak üzere işini doğru yapma gayretinde olan hemen her meslek grubu üzerinde olumlu etkiyi daha fazla yapacaktır.